اعضای هیات تحریریه

اعضای هیات تحریریه

محمدجلال عباسی شوازی

جمعیت‌شناسی استاد دانشگاه تهران

profile.ut.ac.ir/en/~mabbasi
mabbasiut.ac.ir
(+98)21 61117856
0000‑0002‑8647‑376X


دکتر محمدجلال عباسی شوازی، استادتمام گروه جمعیت‌شناسی دانشگاه تهران، دارای مدرک کارشناسی ارشد جمعیت‌شناسی از دانشگاه تهران و دکتری جمعیت‌شناسی از دانشگاه ملی استرالیا می‌باشد. ایشان از سال 1393 تا سال 1398، ریاست مؤسسه مطالعات و مدیریت جامع و تخصصی جمعیت کشور را بر عهده داشت. وی همچنین طی سال‌های 1382 تا 1386، مدیریت گروه جمعیت‌شناسی دانشگاه تهران را عهده‌دار بود. دکتر عباسی شوازی طی سال‌های 1389 تا 1393 به عنوان محقق در مؤسسه مطالعات جمعیتی و اجتماعی دانشگاه ملی استرالیا به تحقیقاتی در مورد مهاجرین و پناهندگان اشتغال داشت. ایشان یکی از بنیانگذاران انجمن جمعیت‌شناسی آسیاست و طی سال‌های 2009-2010 به‌عنوان نایب رئیس، و طی سال‌های 2011-2012 در سمت ریاست این انجمن خدمت نمود، و در سال 1396 به عنوان رئیس انجمن جمعیت‌شناسی ایران، و عضو شورای اتحادیه بین‌المللی مطالعات جمعیتی  (IUSSP )انتخاب شد.

دکتر عباسی شوازی نقش قابل توجهی در گسترش آموزش و پژوهش جمعیت‌شناسی در عرصه بین‌المللی، به‌ویژه در قاره آسیا داشته، و عضو هیأت مشاورین بین‌المللی مؤسسه مطالعات جمعیتی آسیا در دانشگاه شانگهای چین، و عضو سندیکای محققین پیشگام مهاجرت در سازمان بین‌المللی مهاجرت می‌باشد. وی در سال 2017 به عنوان استاد افتخاری دانشگاه ملبورن استرالیا انتخاب شد، و همچنین به عنوان داور بین‌المللی کمیته ترفیع دانشگاه مالایا در مالزی منصوب گردید. ایشان ضمن همکاری با محققین و گروه‌های پژوهشی در دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی در استرالیا، آمریکا، کانادا، اطریش، سنگاپور، بنگلادش، چین، و مصر، در هیأت تحریریة شماری از مجالت معتبر ملی و بین‌المللی نیز عضویت دارد. دکتر عباسی شوازی تحقیقات متعددی در حوزه پویایی جمعیت ایران، تحولات خانواده و باروری و پناهندگان انجام داده است. وی در سال 1396 با همکاری محققین جمعیتی کشور، دومین ویرایش گزارش وضعیت جمعیت در جمهوری اسالمی ایران را به اتمام رسانید. نتایج تحقیقات ایشان، تا به‌حال به‌صورت بیش از 115 مقاله علمی در مجلات معتبر علمی در سطح ملی و بین‌المللی، گزارش‌های تحقیقاتی، کتاب و فصول کتاب به چاپ رسیده و در قالب 112 مقاله و سخنرانی در همایش‌های داخلی و خارجی ارایه شده است. کتاب ایشان با همکاری پروفسور پیتر مکدونالد و دکتر میمنت حسینی چاوشی تحت عنوان "تحوالت باروری در ایران: انقلاب و تولید مثل" در سال 2009 به زبان انگلیسی توسط انتشارات معتبر اشپرینگر به چاپ رسید، و در سال 1389 به‌عنوان برنده جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران برگزیده شد.

 علاوه بر آن، وی با همکاری پروفسور گراهام هیوگو از دانشگاه آدالید استرالیا و پروفسور الن کرالی از دانشگاه کلگیت آمریکا، ویراستاری کتاب جمعیت‌شناسی مهاجرین اجباری و پناهندگان را به پایان رساند و در سال 2018 توسط انتشارات اشپرینگر به چاپ رسید. تربیت دانشجویان در سطوح کارشناسی ارشد و دکتری جمعیت‌شناسی از خدمات ارزشمند دیگر ایشان بوده است. به پاس خدمات آموزشی و پژوهشی در حوزه جمعیت در عرصه ملی و بین‌المللی، سازمان ملل در سال 2011 دکتر عباسی‌ شوازی را به‌عنوان برنده جایزه جمعیت سازمان ملل متحد انتخاب نمود. از دیگر افتخارات ایشان، انتخاب به‌‌عنوان مؤلف برتر بین‌المللی در دانشگاه تهران، و نیز پژوهشگر برتر کشوری در حوزه علوم اجتماعی توسط وزارت علوم تحقیقات و فناوری در سال 1395 می‌باشد.